Založ si blog

30 ROKOV NEŽNEJ REVOLÚCIE – TAK POĎ POĎ ĎALEJ

30 ROKOV NEŽNEJ REVOLÚCIE – TAK POĎ POĎ ĎALEJ
Krok za krokom k slobode i zodpovednosti. Keď sme mali 17-18 vtedy sa to všetko udialo. Havel, Kryl, Malý, Kubišová, Budaj, Kňažko, Strýko, Rašev… Nie nebolo to také jednoduché ako sa neskôr na mnohých fórach hovorilo. Bolo to skutočne ťažké. Zdalo sa to nemožné. S komunistami, štruktúrami, policajtmi, riaditeľmi, učiteľmi, robotníkmi. Umelci i študenti to ako lavínu spustili ale nemali predstavu o ďalších krokoch, o ďalších nebezpečenstvách, o ďalšom vývoji. To čo sa neskôr ukázalo, bolo zjavné už na začiatku. Radosť, odvaha, nádej že prišla zmena ešte nezaručovala, že sa len dobrý ľudia chopia moci. To čo sa ako intrigy ukázalo odhalilo nahotu či deštrukciu ľudských sŕdc. A mnoho zablokovaného zostalo v ľudských hlavách dodnes. Pre nastupujúce roky bola ekonomická obnova systému základnou zmenou politiky moci. No zabudlo sa že je potrebné od základu zmeniť morálku a etiku. Bezbrehosť v týchto oblastiach sa prejavila neskôr a prejavuje sa aj dnes. Prevalenie sa korupcie, predražovania štátnych objednávok, drancovania prírody, rozkrádanie charity či devastácia kultúry a školstva je dnes len dôsledkom minulých nesprávnych rozhodnutí. A ako vyzeral vtedy deň 14 hodín dobrovoľníckej práce? Tu je program: každé ráno vstávanie o 5tej a roznášanie letákov Koordinačného štrajkového výboru, potom vybavovanie telefonátov a korešpondencie, neskôr rôzne stretnutia a obedňajšia porada a vysielanie ľudí do regiónov. Podvečer cesty do miest, fabrík, škôl, divadiel a ďalších inštitúcii, kde sa viedol dialóg o tom čo je nevyhnutné v Československu zmeniť a aké kroky k tomu vedú. Okolo polnoci návrat do koordinačného centra a pracovná porada v úzkom či širšom kruhu nad programom na nasledujúci deň. A kto nemal vtedy dovolenku tak niekedy popri tom aj osemhodinová práca alebo štúdium v škole. Bez nasadenia svojich životov, bez obetovania svojho voľného času by to nebolo možné, neposunula by sa spoločnosť od totality k demokracii. Aj keď aj dnes takýchto obetavých dobrých ľudí potrebujeme ako soľ.

rande, láska, milenec

Ukrajinec ukázal partnerke na prvom rande mŕtvu starú mamu v skrini

07.12.2019 18:12

Polícia v sobotu informovala, že 23-ročný vnuk držal v skrini mŕtvolu 82-ročnej ženy, ktorá mala na hlave natiahnutú igelitovú tašku.

Andrej Danko

Danko pritvrdil slovník, Mihála premenoval na 'Jozefa Hlupáka'

07.12.2019 18:00

Po lídrovi Smeru Robertovi Ficovi pritvrdil slovník aj predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko. Pozrite si video.

potraviny, potravina, nakup, obchod

Povinné darovanie potravín sa odkladá

07.12.2019 17:45

Z veľkých plánov národniarov na zastavenie plytvania jedlom zostal len bezzubý tiger. A ten už veru nikoho nepohryzie. A ak tak, až o štyri roky.

Ladislav Kamenický

Kamenický si za rozpočtom stojí, Heger hovorí o prázdnej špajzi

07.12.2019 16:41

Nápady o rozpočtovom provizóriu v roku 2020 sú scestné, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer) v diskusii s Eduardom Hegerom (OĽaNO).

edol

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1356x
Priemerná čítanosť článkov: 1356x

Autor blogu

Kategórie

Archív