Založ si blog

30 ROKOV NEŽNEJ REVOLÚCIE – TAK POĎ POĎ ĎALEJ

30 ROKOV NEŽNEJ REVOLÚCIE – TAK POĎ POĎ ĎALEJ
Krok za krokom k slobode i zodpovednosti. Keď sme mali 17-18 vtedy sa to všetko udialo. Havel, Kryl, Malý, Kubišová, Budaj, Kňažko, Strýko, Rašev… Nie nebolo to také jednoduché ako sa neskôr na mnohých fórach hovorilo. Bolo to skutočne ťažké. Zdalo sa to nemožné. S komunistami, štruktúrami, policajtmi, riaditeľmi, učiteľmi, robotníkmi. Umelci i študenti to ako lavínu spustili ale nemali predstavu o ďalších krokoch, o ďalších nebezpečenstvách, o ďalšom vývoji. To čo sa neskôr ukázalo, bolo zjavné už na začiatku. Radosť, odvaha, nádej že prišla zmena ešte nezaručovala, že sa len dobrý ľudia chopia moci. To čo sa ako intrigy ukázalo odhalilo nahotu či deštrukciu ľudských sŕdc. A mnoho zablokovaného zostalo v ľudských hlavách dodnes. Pre nastupujúce roky bola ekonomická obnova systému základnou zmenou politiky moci. No zabudlo sa že je potrebné od základu zmeniť morálku a etiku. Bezbrehosť v týchto oblastiach sa prejavila neskôr a prejavuje sa aj dnes. Prevalenie sa korupcie, predražovania štátnych objednávok, drancovania prírody, rozkrádanie charity či devastácia kultúry a školstva je dnes len dôsledkom minulých nesprávnych rozhodnutí. A ako vyzeral vtedy deň 14 hodín dobrovoľníckej práce? Tu je program: každé ráno vstávanie o 5tej a roznášanie letákov Koordinačného štrajkového výboru, potom vybavovanie telefonátov a korešpondencie, neskôr rôzne stretnutia a obedňajšia porada a vysielanie ľudí do regiónov. Podvečer cesty do miest, fabrík, škôl, divadiel a ďalších inštitúcii, kde sa viedol dialóg o tom čo je nevyhnutné v Československu zmeniť a aké kroky k tomu vedú. Okolo polnoci návrat do koordinačného centra a pracovná porada v úzkom či širšom kruhu nad programom na nasledujúci deň. A kto nemal vtedy dovolenku tak niekedy popri tom aj osemhodinová práca alebo štúdium v škole. Bez nasadenia svojich životov, bez obetovania svojho voľného času by to nebolo možné, neposunula by sa spoločnosť od totality k demokracii. Aj keď aj dnes takýchto obetavých dobrých ľudí potrebujeme ako soľ.

Gábor Grendel

Grendel spomína na pád Radičovej vlády: Ak sa nedohodneme, opäť tu bude raj pre Kočnera

03.03.2021 00:00

Súčasná situácia Gáborovi Grendelovi (OĽaNO) pripomína koniec vlády Ivety Radičovej v roku 2012. "Aj vtedy niektorí špekulovali o výmene premiérky".

Igor Matovič, Sputnik V

Sputnik rozbíja koalíciu. SaS a Za ľudí zvažujú, ako ďalej s Matovičom

03.03.2021 00:00

Utajené kroky premiéra Igora Matoviča pri dovoze ruskej vakcíny Sputnik rozhorčili menšie koaličné strany tak, že začali zvažovať, či spolu pokračovať.

Katolík / Katolíci / Seminár / Kňaz / Kňazský seminár / cirkev / modlitba /

Obeťami zneužívania v katolíckej cirkvi vo Francúzsku bolo zrejme desaťtisíc detí

02.03.2021 22:37

Najnovšie závery vyšetrovania predstavujú výrazný nárast oproti údajom vlani z júna, keď komisia informovala o 3000 obetiach.

Sputnik, koronavírus

Maďarský očkovací preukaz zamlčiava pôvod vakcíny

02.03.2021 22:31

Maďari, ktorí boli zaočkovaní dvoma dávkami proti koronavírusu, o tom od pondelka dostávajú oficiálne potvrdenie bez údaju pôvodu vakcíny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1793x
Priemerná čítanosť článkov: 1793x

Autor blogu

Kategórie

Archív